ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Продължаващият на практика - безконтролен внос на сухи млека, млекозаместители и млечни продукти в България от редица страни в Западна Европа продължава да води до фалити на редица кравеферми. Последният случай е от кооперация "Нова идея", която над 26 години е развивала животновъдство в Ямболско.Основната причина за закриването на фермата са ниските изкупни цени на кравето мляко и поскъпването на суровините. Невъзможността за затваряне на кръга на производство и реализация на продукти на дребно с добавена стойност е другата причина, която е причина за фалит сред малките и средни собственици на кравеферми.
Само за първите 4 месеца на 2019 България е внесла 2 376 тона сухо мляко, като с тези обеми се нарежда в класацията на най-големите потребители на сухо мляко в Европа, изпреварвайки Унгария, Чехия, Гърция, Португалия, Румъния, Финландия и др.
Суровината се използва в индустриалното производство на "млечни" продукти, както и на имитиращи млечни продукти и млечно-кисели десерти.
Справка на Село показва, че основният внос е от Полша - близо 97% от общия обем на внесеното сухо мляко. Сравнително малки обеми сухо мляко (с изтичащ срок на годност) са внесени също от Румъния, Гърция, Кипър и Великобритания.
Индустриалното производство на сухо мляко използва най-често методът за изпаряване до 180 градуса по Целзии, като полезните качества в млякото изчезват до 2-та година.
Животновъдите в България посочват вносът на сухо мляко като основна причина подбиваща пазара и възможностите за развитие на отрасъла. За последния статистически период, производството на мляко спада с 4,9% на годишна база, като броят на животновъдните ферми в България с крави между 20 и 50 броя намалява с над 30% за последните 5 години. Официалната аграрна статистика посочва причината за това в окрупняването на стопанствата и за сметка на индустриалното животновъдство, което обаче - нито създава заетост в селските региони, нито създава доходност за местното население, а също лишава от пазарна възможност фамилният тип стопанства в селата.