Меню

Как правителството на Виктор Орбан преобрази унгарските села чрез стратегическа подкрепа и инвестиции?

През последните години Унгария демонстрира впечатляващ успех в развитието на селските си региони, като стратегиите на правителството на Виктор Орбан изиграха ключова роля за икономическия растеж и просперитет на тези райони. Основният фокус на политиките е насочен към подкрепа на земеделието чрез осигуряване на вътрешни и международни пазари за местната продукция, както и стимулиране на неземеделски инвестиции, които да подкрепят разнообразното икономическо развитие на селата.

Тези мерки позволяват на Унгария не само да ограничи зависимостта си от внос на селскостопански стоки и изкривяването на пазара чрез европейските субсидии, но и да превърне селските райони в проспериращи икономически центрове, които задържат и привличат млади хора и инвестиции.

Политиката на правителството на Орбан в областта на земеделието е насочена към създаване на условия, при които местната продукция има приоритет на пазара. В последните години Унгария успя да стимулира търговията и дистрибуцията до крайните клиенти на родна земеделска продукция, както и да увеличи износа. Статистиката показва, че:
  • Износът на унгарски селскостопански продукти е нараснал с 12% през 2022 г., благодарение на осигуряването на достъп до нови пазари в Азия и Африка.
  • Правителството наложи приоритет на местните продукти в държавни и общински институции, като това увеличи търсенето на унгарски стоки с 30%.
Този подход не само стабилизира местните производители, но също така намалява зависимостта на страната от внос и прави икономиката по-устойчива и независима.



Унгарското правителство вложи значителни средства в модернизацията на инфраструктурата в селските райони, което допълнително подпомага икономическия растеж и задържането на младите хора в селата. През последните години са направени значителни подобрения:

Над 7 500 километра селски пътища са реновирани или изградени през последните 4 години, което улеснява достъпа до пазарите и основните услуги. Покритието на високоскоростен интернет достига до 95% от домакинствата в селата, което дава възможности за нови бизнеси и онлайн търговия.



Освен това 27% от селата в Унгария имат редовен и удобен железопътен транспорт, което допринася допълнително за развитието на регионите.



Правителството на Орбан насърчава и разнообразяването на икономиката в селските райони, като стимулира неземеделски инвестиции в сектори като преработка на храни, туризъм и производство на традиционни продукти. Този подход подпомага създаването на работни места и намалява икономическата зависимост на селата от земеделието:

Броят на фирмите в селата се е увеличил с 35% от 2018 г. насам, като над 40% от новосъздадените бизнеси в Унгария са базирани в селски региони.

Селският туризъм, например, отбелязва значителен ръст от 23% в броя на посетителите през 2023 г., спрямо година по-рано, като постоянно утвърждава позитивния си тренд, което стимулира местната икономика и създава устойчиви работни места.



Сериозно се увеличават и инвестициите в ново строителство, в селските региони, особено около езерото Балатон.



Инвестициите в детски градини, училища и социални услуги в селата са неразделна част от усилията на правителството да задържи младите хора в селските региони. От 2015 г. насам са изградени над 200 нови детски градини и училища в селските райони, като 400 милиона евро са насочени към модернизация на образователната инфраструктура. В резултат на тези мерки, броят на децата, записани в селските училища, се е увеличил с 20% през последните пет години.

Стратегическите действия на правителството на Виктор Орбан за развитие на селските региони показват как подкрепата за местното производство и стимулирането на неземеделски инвестиции могат да доведат до стабилен растеж и просперитет в селските региони. Тези мерки позволяват на Унгария да разчита повече на собствения си потенциал и да създава устойчиви икономически възможности за хората в селата, превръщайки страната в модел за подражание, който би могъл да бъде приложен и в България, ако зависимостите в които родната администрация е изпаднала бъдат разкъсани.


    фермери
    07.12.2020 г.
    20693
    Близо 8000 фермери фалират за 1 година заради вредната ОСП на ЕС налагана в България
    Аграрен доклад 2020 (за 2019-а година) сочи допълнителен спад в броя на фермерите в България. Налаганата европейска аграрна политика у нас изкара за поредна година редица фермери извън сектора. Много...
    Виж повече
     Европейската ОСП намали броя на фермерите в България с нови 30 000
    23.12.2023 г.
    1945
    Европейската ОСП намали броя на фермерите в България с над 30 000. Продължават залъгването със субсидии
    Европейската Обща селскостопанска политика (ОСП) намали броя на фермерите в България с над 30 000 за няколко години. И тези числа изобщо не се дължат на уедряване в агарния сектор, а на реални фалити -...
    Виж повече
    аграрна политика
    27.04.2022 г.
    4876
    Заради европейската аграрна политика у нас, броят на фермерите устойчиво намалява, за сметка на вноса на храни
    Заради налаганата европейска аграрна политика у нас, броят на фермерите устойчиво намалява - това са предимно фамилните, малки и средни фермери, за сметка на постоянно нарастващият внос и дистрибуция на...
    Виж повече
    Защо европейската ОСП е вредна за селата и как дисбалансира аграрния сектор?
    05.11.2018 г.
    15748
    Защо европейската ОСП е вредна за селата и как дисбалансира аграрния сектор?
    Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз е счупена , както по логика, така и по актуалност на бързо променящите се геополитически и глобални ситуации. През последните месеци се...
    Виж повече
    глифозат
    02.07.2024 г.
    1552
    Търговци и куриери нарушават забраната за търговия и транспорт на глифозат съдържащи препарати
    * на снимката - стопанин, неподозиращ високият риск да развие рак и паркинсон, както хиляди други в цяла Европа и САЩ * - пръска с глифозат двора си на село, без дори елементарно предпазно облекло....
    Виж повече
    забрана на глифозат
    26.07.2021 г.
    3553
    Асоциация на българските села (АБС) настоява за забрана на употребата на глифозат в селата
    Асоциация на българските села призовава ресорните институции и представителите на политическите формации у нас, да инициират законодателни инициативи в посока за забраната и криминализирането на частната...
    Виж повече
     ГМО (НГТ) в България
    09.01.2024 г.
    12863
    АБС: Либерализацията на ГМО (НГТ) в България ще доведе до печалби с фатални последствия (+ВИДЕО)
    Представители на над 110 неправителствени организации, включително Сдружение Агролинк, Асоциация на българските села (АБС) и множество ангажирани фермери в сферата на чистото и устойчиво производство...
    Виж повече
    ЕК бърза да одобри ГМО
    06.12.2023 г.
    2464
    ЕК бърза да одобри ГМО. Българското правителство крие документи и изпълнява заповедите от Брюксел
    Аграрната индустрия иска ГМО културите, устойчиви на хербициди и инсектициди, да бъдат допуснати до полетата и чиниите ни без проверки за безопасност или етикетиране. Европейската комисия и някои членове на...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете