ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
След като ЕК наскоро одобри използването на изсушени жълти брашнени червеи като нова храна, основно като добавка към зърнени закуски, то сега има нови разработки на европейските аграрни институции в стремежа да открият нови „устойчиви“ източници на протеин. Брюксел се впуска в поредната си революционна инициатива – стимулиране на фермерите в отглеждане на черни мухи. Много скоро ларвите на тези насекоми ще заемат достойно място в хранителната верига, субсидирани и окуражени от европейския бюджет в рамките на Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП).Новото "суперхранене" на Европа обаче не е това, което очаквахме. Вместо традиционните култури и животни, на сцената излизат ларвите на черните мухи, чиято преработка ще включва използването на преси за пресоване на ларви. Привържениците на тази иновация в Брюксел обясняват, че насекомите, и по-специално ларвите на черните мухи, имат висока хранителна стойност, ниски екологични изисквания и могат да бъдат изхранвани с органични отпадъци – сякаш това трябва да ни убеди в тяхната „естественост“.
Френският стартъп Ynsect ще изгради най-голямата ферма за червеи в света (ВИДЕО)
Звучи удобно, нали? Да захраниш ларви с органичен отпадък и след това да ги преработиш в хранителен протеин. Очевидно обаче, въпросът за вкуса, качеството и естетиката на крайния продукт не е приоритет за евробюрократите, които виждат в черната муха „златен стандарт“ за бъдещето на хранителната индустрия.
Смятаната от тях "екологична" полза звучи още по-интересно, като се има предвид, че отглеждането на ларви всъщност не е лишено от своите логистични и инфраструктурни нужди. Но ЕС е готов да изразходва значителни ресурси и да субсидира това начинание, вероятно виждайки в него ново решение, дори ако то изисква значителни инвестиции и специализирано оборудване.
Критиците на инициативата, макар и малко на брой, не се поколебаха да нарекат този проект „пореден експеримент с храненето на населението“, който е съмнително колко ще бъде приет от потребителите.
Към момента протеини от насекоми - скакалци и червеи, се използват главно в т.нар. протеинови барчета, за производството на които не се изисква етикитиране за произхода на протеина.
Стратегията "От фермата до вилицата" в новата ОСП на ЕС определя насекомите като алтернативен източник на протеини, който може да подпомогне прехода на ЕС към по-устойчива хранителна система. Милиони европейци вече консумират насекоми всеки ден, заявиха безсрамно от Европейската комисия.
В допълнение, Организацията за прехрана и земеделие на ООН (FAO) била определила насекомите като здравословен и високо хранителен източник на храна с високо съдържание на мазнини, протеини, витамини, фибри и минерали.