ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Екологичното министерство на България (МОСВ) е подложено на остра критика заради новите си екологични предписания, които според мнозина са абсурдни и противоречат на утвърдените практики в Европа. В природни паркове като Рила и Централен Балкан се изпълняват европейски проекти, финансирани с еврофондове, които включват забрана на пашата на животни и закупуване на противопожарна техника. Това предизвиква негодувание сред животновъдите, които виждат как поминъкът им се унищожава.В същото време, в цяла Южна Европа, включително Швеция, подкрепата за пашата на животни в природни паркове се усилва като мярка за борба с пожарите. Швеция, първата страна в Европа, която създава национални природни паркове и законодателство за опазване на природата през 1909 година, ежегодно анализира биологичното разнообразие и обсъжда с Агенцията по земеделие подходящи решения за увеличаване на пасищата и подкрепа на животновъдите.
Шведската агенция за опазване на околната среда посочва, че естествените пасища са сред най-богатите на видове места в страната, но площта им е намаляла значително от началото на 20-ти век. Липсата на защита се счита за най-голямата заплаха за тези екосистеми. Ето защо агенцията предлага цялостна подкрепа за увеличаване на пашуващите животни в страната, което ще допринесе за възстановяването на биоразнообразието. Тази инициатива включва разширяване на националните плащания към земеделските производители за поддържане на ливади и пасища.
В контраст с тези практики, българските администратори в екологията въвеждат нови анти-стандарти, ограничаващи пашата на животни в парковете. До края на юли се предвижда унищожаването на стотици животновъдни стопанства, включително най-голямата биологична говедовъдна ферма в Европа – "Дивата ферма" на Бети и Ники.
Снимка: Крави, пасящи в гората в националния парк Ängsö в Стокхолмския архипелаг. Кравите помагат на биологичното разнообразие.
Тези нови мерки от МОСВ подкопават вековни традиции и утвърдени европейски практики, поставяйки под въпрос ефективността и дългосрочната полза от изпълняваните проекти.