Меню

Земеделските производители с по-високи осигурителни прагове от 2025

Министерският съвет одобри проектозакона за държавния бюджет на Република България за 2025 година, който включва значителни промени в осигурителните прагове за различни категории осигурени лица. Това стана ясно след заседанието, на което бяха разгледани основните параметри на бюджета и неговото въздействие върху социалната и икономическа политика на страната.

Съгласно проектозакона, минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица ще се увеличи на 1 077 лв. от началото на 2025 година. Тази стойност ще остане непроменена за целия прогнозен период до 2028 година, като мярката цели да осигури стабилност и предвидимост за тази група осигурени лица.

Същият минимален праг от 1 077 лв. ще важи и за земеделските стопани и тютюнопроизводители, което също представлява увеличение спрямо настоящите стойности. Това решение е част от усилията за уеднаквяване на условията за осигуряване между различните професионални групи и за насърчаване на по-добра социална защита за тези категории граждани.

Промени в максималния осигурителен доход
Значителни корекции са заложени и в максималния осигурителен доход за всички осигурени лица. Съгласно новите параметри, максималният осигурителен доход ще се увеличава постепенно през целия прогнозен период, както следва:
  • През 2025 година той ще бъде 4 130 лв.;
  • През 2026 година – 4 430 лв.;
  • През 2027 година – 4 730 лв.;
  • През 2028 година – 5 030 лв.

Тази поетапна стратегия за увеличение на максималния осигурителен доход цели да се осигурят повече приходи в осигурителните фондове и да се намали неравенството в социалното осигуряване.

Новите мерки са в синхрон с дългосрочната стратегия на правителството за подобряване на устойчивостта на осигурителната система и увеличаване на приходите в държавния бюджет. Те ще окажат пряко влияние върху размера на пенсиите, здравното осигуряване и социалните помощи, като същевременно ще гарантират по-добра защита за осигурените лица.

Финансовият министър подчерта, че приетите параметри на бюджета отразяват ангажимента на правителството към по-справедлива и устойчива социално-икономическа политика. Промените в осигурителните прагове са част от по-широките реформи, целящи модернизиране на осигурителната система и адаптирането ѝ към променящите се условия в икономиката.

Очаква се проектозаконът за държавния бюджет за 2025 година да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание, където ще бъде подложен на допълнителна дискусия и гласуване.

    Европейските субсидии
    11.11.2024 г.
    1104
    Европейските субсидии в ръцете на милиардерите: Кой печели от аграрните субсидии на ЕС?
    Системата на Европейския съюз за субсидиране на земеделието, първоначално замислена с цел подпомагане на местните фермери и насърчаване на устойчивото селско стопанство, все по-често привлича интереса на...
    Виж повече
    Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ)
    12.12.2024 г.
    401
    Правителството защитава бюджет 2025: стабилността на зърнопроизводителите е потвърдена с експертни анализи
    Искането на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) за промени в проекта на Закон за държавния бюджет за 2025 г., придружено от заплаха за национални протести, предизвика мигновени реакции в...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете