Меню

Как се регистрира кладенец на село, във връзка с новите изисквания на ДФЗ за субсидии?

От 15 октомври земеделските производители ще бъдат подложени на проверки за спазване на новите изисквания по законоустановените изисквания за управление (ЗИУ) и националните стандарти за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), съгласно новата методика на Стратегическия план. Сред най-важните условия е опазването на водните ресурси и правилното използване на торове.

Изисквания за водоползване по ЗИУ 1
Едно от най-честите нарушения е липсата на регистрация на кладенци или сондажи за подземни води. Регистрацията се изисква от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и е задължителна за всеки земеделец, който използва подпочвени води за напояване. Инспекторите от ДФЗ предупреждават, че при установяване на нередности в документацията, включително липса на плащания за използваната вода, субсидията по исканата интервенция ще бъде отказана.

Контрол върху торовете и опазване на водите
Друг ключов аспект на ЗИУ 1 е използването на торове с допустимо съдържание на фосфати. БАБХ е отговорен за контрола върху това, тъй като фосфатите могат да замърсят подземните и повърхностните води. Забранява се прякото или непряко изхвърляне на вещества, съдържащи фосфати, в подземните води. Земеделците, които използват органични утайки като тор, трябва да притежават разрешение от БАБХ и да спазват строги срокове за прибиране на реколтата.

Последици при неспазване на условията
Нарушенията на ЗИУ 1 могат да доведат до сериозни финансови загуби. Освен че няма да получат очакваната субсидия по конкретните интервенции за биологично растениевъдство или устойчиво земеделие, фермерите ще загубят и част от субсидиите по други директни плащания. Експертите съветват земеделците да обърнат внимание на всички детайли в новата методика, за да избегнат санкции.

С оглед на тези стриктни изисквания, новата методика подчертава значението на отговорното земеделие и правилното управление на водните ресурси. Земеделските производители трябва да се запознаят с всички промени, за да гарантират спазването на стандартите и избягването на санкции.

Как се регистрира кладенец?

Регистрацията на кладенец в България е регламентирана от Закона за водите и се извършва през съответната Басейнова дирекция. Процедурата включва следните основни стъпки: Подаване на заявление – Земеделски производител или собственик на имот, който иска да регистрира кладенец или сондаж, подава заявление в съответната Басейнова дирекция. Формулярът за заявлението може да бъде изтеглен от сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) или от сайта на съответната Басейнова дирекция.

Необходими документи:

  • Документ за собственост на имота, в който се намира кладенецът или сондажът.
  • Проект за водовземане, изготвен от лицензиран хидрогеолог или фирма за геоложки проучвания (за новоизградени кладенци).
  • Документи за разрешение за строеж (ако е приложимо).
  • План за земеползване или картен материал, описващ местоположението на кладенеца.
  • Декларация за целите на водоползването – документ, в който се посочва как ще се използва водата (за напояване, за питейни нужди и др.).


Такси – След подаване на документите, трябва да се плати административна такса, която варира в зависимост от Басейновата дирекция и типа на кладенеца (собствен или за стопански цели).

Проверка на място – След подаване на документите, инспектори от Басейновата дирекция могат да направят проверка на място, за да установят дали кладенецът или сондажът отговаря на изискванията.
Издаване на регистрация – Ако всичко е наред, Басейновата дирекция издава удостоверение за регистрация на кладенеца. В някои случаи, може да се изисква разрешително за водоползване, ако кладенецът е за стопански цели или водните ресурси са значими.

Срок за регистрация – За новоизградени кладенци срокът за регистрация е веднага след завършването на съоръжението. За вече съществуващи кладенци срокът за регистрация се определя по административен път, обикновено в рамките на няколко месеца.

Собствениците трябва да поддържат актуални данни за кладенците си и при промени в използването на водата да информират съответните органи. Неспазването на тези изисквания може да доведе до глоби и санкции.


Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете