Меню

Близо 70% от имотите в селата са празни, но не се продават

18.11.2024 г.
6150
В България над 70% от селските имоти стоят необитаеми, но въпреки това остават извън пазара на недвижими имоти. Тази статистика, подкрепена от данни на Националния статистически институт (НСИ), илюстрира парадоксална тенденция: от една страна, селските региони са пълни с изоставени къщи и парцели, а от друга - търсенето на тези имоти се увеличава с всяка изминала година.

Според последното преброяване на НСИ, рекордните около 1,2 милиона имота в селата са необитаеми и неизползваеми (вкл.къщи и парцели). Причините са разнообразни: демографски срив, урбанизация и миграция в чужбина. Много от тези имоти са наследствени, а собствениците им не желаят да ги продават поради сантиментална стойност или надежда за бъдещо увеличение на цената, въпреки, че в момента е налице ценови рекорд. Други пък дори не знаят, че притежават имот на село, или срещат юридически трудности при разпореждането с него поради наличието на много наследници.

В същото време, селата остават с недостатъчно предлагане на качествени имоти. Според брокери на недвижими имоти, едва 15-20% от селските имоти, които могат да бъдат обитавани без значителни ремонти, излизат на пазара. Това допълнително засилва недостига на имоти, които биха задоволили нарастващото търсене.



Търсенето на селски имоти в България нараства стабилно със среден годишен темп от 10-15%. Причините са разнообразни: желанието за живот на чист въздух, отдалечена работа, устойчиво земеделие и туризъм. Според агенции за недвижими имоти, най-голям интерес се наблюдава към райони с добра инфраструктура, близост до градове и природни забележителности, като планински региони, около реки и езера, но най-вече където има бърз интернет и добра инфраструктура до близък градски център.

Парадоксът е в това, че предлагането не отговаря на търсенето, което е доста повишено от пандемията през 2020-а досега. Много от собствениците на имоти в селата предпочитат да запазят имотите си, дори когато те не се използват. Това води до изкуствено ограничаване на пазара и повишение на цените за наличните имоти.

Според данни от НСИ, над 40% от населението в България живее в селски региони, но близо 70% от селските къщи са необитаеми. Проучвания на агенции за недвижими имоти сочат, че всяка година заявките за покупка на селски имоти нарастват с около 15%. Цените на имотите в някои региони са се увеличили с до 30% през последните 5 години поради ограниченото предлагане.

Примерни цени на имоти в различни региони
  • Южна България (Пловдив, Родопите): Цените за къща в добро състояние варират между 50 000 и 120 000 лв., в зависимост от близостта до голям град.
  • Северозападна България (Враца, Монтана): Къщи с минимални ремонти могат да се намерят за 15 000 – 40 000 лв., но изборът е ограничен.
  • Югоизточна България (Бургас, Странджа): Районът е все по-търсен заради близостта до морето, като цените варират от 80 000 до 200 000 лв.
  • Североизточна България (Добрич, Варна): Цените започват от 50 000 лв. за къщи в по-отдалечени райони и достигат до 150 000 лв. в близост до Варна.
  • Централна България (Велико Търново, Ловеч, Троян): Цените за хубави селски къщи са средно от 120 000 до 300 000 лв.

Проблемът с необитаемите имоти в селата изисква дългосрочно решение, което да включва опростяване на процедурите по продажба, активна информационна кампания за собствениците и насърчаване на инвеститори. Само така ще може да се постигне баланс между нарастващото търсене и ограниченото предлагане, което в момента възпрепятства развитието на селските региони в България.

Според Асоциацията на българските села (АБС), ключът към съживяването на селските региони е в активното привличане на хора, които искат да се заселят, живеят и работят в селата, както и в създаването на подходящи условия за инвеститори. "Селата ни имат огромен потенциал – не само като място за спокоен живот, но и като икономически центрове за малък и среден бизнес. Нашите усилия са насочени към привличане на млади семейства и предприемачи чрез програми за развитие на инфраструктурата, осигуряване на достъп до качествени услуги и насърчаване на инвестиции в земеделие, туризъм и занаятчийство," коментират от организацията.

Ако имате имот на село, който пустее и искате да го продадете на някой, който ще го възърне към живот, или пък търсите имот на село и съвети за правилен избор, се обръщайте към Менторската програма на Асоциация на българските села, ние ще ви съдействаме : 
0878 24 25 87 ; 0877 88 00 88 ; info@selo.bg

    селски имоти
    26.02.2024 г.
    1096
    Пазарът на селски имоти бележи стабилен ръст. Освен къщи се търсят все повече инвестиционни имоти
    В последните години пазарът на имоти в селата в България преживява очакван разцвет, като демонстрира устойчивост и динамичност в контекста на глобални предизвикателства. Средните цени на имотите и...
    Виж повече
    imoti sela
    28.03.2022 г.
    2163
    Над 200 000 са новите жители в българските села от началото на пандемията
    Над 200 000 са новите жители в българските села от началото на пандемията. Това стана ясно по време на първата от серията бизнес дискусии, които водещият сайт за обяви за недвижими имоти Imoti.net...
    Виж повече
    имоти село
    20.06.2020 г.
    3736
    Расте търсенето на селски имоти за живеене и дистанционна работа (ИНТЕРВЮ)
    Извънредното положение накара много хора да се сетят за селските си имоти, а някои ги избраха и за работа под формата на хоум офис. Ще продължи ли тази тенденция и след кризата с коронавируса? По темата...
    Виж повече
    имоти в селата
    04.05.2020 г.
    11429
    Активизира се пазарът на имоти в селата. Какви са цените?
    През последните седмици силно се активизира търсенето на имоти в селата , породено от кризата с пандемията от коронавирус и търсенето на алтернативи на градските жилища и затворена среда. По информация...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете