ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Най-новата серия комбайни от Case IH – Axial Flow 250 направи своята премиера в България по време на изложението Бата Агро 2019. Комбайнът Axial Flow 9250 веднага привлече вниманието на земеделските производителите и направи заявка да бъде една от машините, която ще покори земеделските полета това лято.Емил Георгиев, специалист прибираща техника в Тайтън Машинъри България посочи основните предимства на Axial Flow 250:
Кое е най-важното, което отличава този комбайн от всеки друг на пазара?
Най-важното е това, че Case IH като производител следва своята концепция за използване на еднороторна технология. Това става още от момента на създаването на първия комбайн, от преди повече от 40 години, и продължава и до днес. Тази концепция се развива през времето, за да стигнем до сезон 2019, когато ставаме свидетели на навлизането на все повече автоматизирани технологии, които правят истинска революция в прибирането на зърното.
Двигателят - Сърцето на Case IH Axial Flow 250
Новата серия комбайни Case IH Axial Flow 250, включва 3 модела - 7250, 8250 и 9250 с максимална мощност съответно: 498, 571 и 634 к.с., доставена от 6 цилиндрови двигатели Fiat Power Train със система за допълнителна мощност и AdBluе.
Изложената по време на Бата Агро машина е най-голямата модификация с 16 литров мотор и мощност от 634 к.с.
Гумено-верижното задвижване - ефективност при всякакви условия на полето
Гумено-верижното задвижване става все по-предпочитано сред българските зърнопроизводители, поради екстремните условия на жътва, в които са принудени да работят в последните години. Концепцията тук остава същата, но има и една новост - промяна в малките колела на веригата, което подобрява сцеплението и води до още по-прецизно окачване на системата. Тя по перфектен начин копира терена, което води съответно до по-малко утъпкване на почвата - нещо, което всеки производител търси.
Какъв е капацитетът на бункера за зърно?
Този модел комбайни Axial Flow 9250 е оборудван с един от най-големите бункери на пазара - 14 400 литра. По-интересното обаче е друго – скоростите за разтоварване и съответно шнековете за разтоварване, които предлага Case IH. Това е нещо, което е уникално и за момента няма аналог. Дължината на шнека е 8,8 метра – един от най-дългите шнекове за разтоварване на пазара. Има независимо управление за подаването на зърно от бункера към шнека – нарича се “независимо регулиране на напречния и разтоварващия шнек”. Това спомага при изпразнен бункер да няма натоварване в тръбата, защото във времето тя се огъва и съответно се създават дефекти. Шнекът има възможност да се сгъва зад комбайна, което го прави изключително удобен в транспортно положение.
Каква е скоростта на разтоварване при комбайните Case IH Axial Flow 250?
Скоростта на разтоварване на зърното е впечатляваща: 159 л./сек. Също така стандартно комбайните от новата серия Axial Flow 250 се предлагат с вградена сечка, която се намира вътре, скрита от изнесената сечка. За хора, които следят много прецизно разпределението на сламата и качеството на нарязването, след като вече материала е овършан, могат да бъдат използвани и изнесени сечки. Такава изнесена сечка може да спомогне, за да може да се разпределя правилно материала, когато се ползват големи хедери за жътва. Например - над 10.70, 12.50 като ширина, дори до над 13 метра. Разпределението на материала трябва да бъде равномерно, това е много важно за прецизната жътва.
Какво е важно да се знае по отношение на новата AFS Harvest Command система при комбайните Case IH серия 250?
AFS Harvest Command, като система за автоматизация дава възможност на земеделските производители да бъдат облекчени от голяма част от процесите по време на жътва. По този начин операторът може да бъде фокусиран върху работата си, в конкретни параметри, които трябва да следи и съответно, останалата част от процеси, които протичат по време на самата жътва да бъдат следени от самата машина. Постига се доказано по-добър резултат. Правим един по-неопитен оператор съответно по-опитен, а човек който дълго се е занимавал с жътва – много по-специализиран, по-конкретен, с възможност до извърши много по-фино прибиране на реколтата.
Чрез AFS системата постигаме пълна синхронизация и адаптация на процеса на овършаване спрямо скоростта на движението и спрямо терена. Много от процесите се контролират от самата машина – това е постъпателна скорост, скорост на вентилатора, обороти на ротора, отвори на ситата. Това са едни от основните процеси, които по принцип оператора трябва да следи. В тази ситуация него го интересува единствено да проследява просвета на контрата и съответно разтоварването на бункера. Всичко останало се покрива от системата за автоматизация и по този начин правим един оператор, първо - доста по-продуктивен и второ – много облекчен, след дългия жътвен работен ден.
Кабината при новата серия комбайни Case IH Axial Flow 250 - простор, отлична видимост, но и много повече…
В кабината на новия модел на Case IH AxialFlow 250 прави впечатление изключителният простор и отличната видимост. Налице е новият, голям цветен тъч скрийн АFS 700 Pro дисплей. Всичко е изнесено за работа с джойстик с дясна ръка, което прави управлението по време на жътва изключително интуитивно.
Разпределението на пулта за управление и многофункционалният лост не е претърпял много промени. А тези, които са направени са, за да може да бъде контролирана системата за автоматизация, която следва да намали работата на оператора, без това да изключва възможността за контрол от негова страна. Дисплейят има отделно звено за системата за автоматизация и след като се влезe в режим на работа, всичко се управлява от него. На практика през този дисплей имаме пълен мониторинг на процеса - както на жътвата, така и добивите и на самите елементи.
Първоначалната настройка в началото на жътвата, включва настройването на комбайна, като се задават базовите параметри на работа. Когато комбайнът вече е на полето, допълнително могат да се правят по-фини настройки по време на самата жътва, в зависимост от конкретни блокове, конкретни условия – дали е дъждовно, дали е влажно или не и т.н., което дава една изключителна гъвкавост на оператора.
Процесът на очистване на зърното - какво е новото при CASE IH Axial Flow 250?
След като материала бъде поет от хедeра и влезе в комбайна се проследяват различните процеси. Първото нещо, което се отчита е самото овършаване и сепарация в отсега, където се намира ротора и контра-роторните решетки. След това, материалът се прехвърля към системите за очистване, като процесът се следи от различни сензори. Новото при Axial Flow 250 спрямо предходните модели е камерата, която проследява зърното. Тя работи във видимия и невидимия спектър като светлина. Не визуализира нищо като картина, а взема проби. Заснема ги под различен ъгъл в реално време и я праща в компютъра, отчитайки видимия и невидимия спектър, изключително прецизно. Така могат да се отчитат резултатите от начупено, напукано зърно и чужди примеси в пробата - в реално време!
Другото интересно в очистващата система, това са сензори за натоварване на ситата, които проследяват, чрез различни налягания между тях, какво е натоварването им и се правят предвиждания за потенциални загуби.
На практика новият комбайн Case IH Axal Flow от серия 250 прави промени, преди въобще проблемите да са възникнали и по този начин държи процеса на жътвата в оптимален вариант. Именно в това се изразява интелигентността на тази нова система и на тези сензори, че не допускат да се достига до загуби на зърно.
За повече информация и технически спецификации свързани с новата серия комбайни Case IH Axial Flow 250, можете да се свържете с Тайтън Машинъри България на: кратък номер: *4040 ; office@titanmachinery.bg ; https://titanmachinery.bg/