Асоциация на българските села публикува резюмирани данни от годишния си доклад за тенденциите в развитието на селски туризъм в България. Данните обхващат цялата 2018-а година в сравнение с предходната 2017-а и са на база подадена информация от общо 278 обекта за селски туризъм.
През изминалата година се увеличават запитванията за резервации - с 20%, но се реализира средно 7% ръст в заетостта на обектите за селски туризъм. Това говори за засилен интерес, но все пак фактическите резервации остават около 3 пъти по-ниски от обема на запитванията.
Според данните от собствениците на обекти за селски туризъм, 75% от резервациите се правят чрез реклама в интернет; 23% от лични препоръчки между хората, 1,5% са така наречените "случайни гости" и едва о,5% от резервациите са от туристически агенции. Това е много показателно за липсата на интерес от страна на туристическите агенции, тъй като 98% от обектите за селски туризъм нямат условия за настаняване на големи групи туристи.
От отчетените 7% ръст в туристическите резервации, 5% са на база събития, фестивали, семинари, арт и концертни инициативи на територията на селата.
- Средна цена на нощувка в обект за селски туризъм със закуска през 2018-а е в диапазона 25-30 лв./човек
- Средна цена на нощувка със закуска + СПА услуги - 80 лв./човек
- Средна цена на къща за настаняване на 2 семейства или до 10 човека:
- активен летен сезон: 230 лв./ден
- активен зимен сезон: 300 лв./ден
- нисък сезон : 180 лв./ден
През туристическия сезон са реализирани общо около 700 000 нощувки - селски туризъм, което обаче представлва под около 8% от общия брой нощувки в България за всички обекти за настаняване.
Според данните в проучването средната продължителност на настаняването в обектите за селски туризъм е 2.8 дни.
Най-силни региони за селски туризъм:
Област Ловеч - Троян, Тетевен, Априлци
Еленски Балкан
Област Благоевград - архитектурни резервати Долен, Лещен, Ковачевица
Област Смолян
Нови региони със засилен растеж:
Селата около Якоруда, Гърмен, Велинград, Кърджали
Най-слаби региони:
Цяла Северозападна България + Русе, Разград, Търговище, дори и Шумен
В годишното проучване става ясно, че собствениците на обекти за селски туризъм отчитат спад в заетостта на гости, практикуващи ловен туризъм.
Проблеми в сектора на селския туризъм:
Около забележителностите в селата все още няма достатъчно голям капацитет от места за настаняване, липсва добре изградена инфраструктура
Няма реклама на селския туризъм в България и чужбина от страна на държавата, нито от страна на МЗХГ, нито от страна на Министерство на туризма
В стратегията на Министерство на туризма липсва изобщо понятието "селски туризъм", за сметка на това са предвидени нови административни утежнения с т.нар. единна система за туристическа информация, която е в услуга на властите, но не и на туристи или собственици на обекти за селски туризъм.
За повече информация:
Асоциация на българските села
0877 07 00 07 ; 0878 11 11 21
info@selo.bg