ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Секторите на животновъдството и плодовете и зеленчуците, които са обект на обвързаната подкрепа, осигуряват заетост за 38.5% от общо заетите в земеделието в страната. Това сочи анализ на Института по аграрна икономика за обвързаната подкрепа в България за периода 2015-2020 г.Данните показват, че за обработката на 10 хектара зеленчуци са необходими средно около 16 селскостопански работници, на лозя – около 8, а на овощни насаждения– около 6 работника. За 10 хектара с житни, маслодайни и протеинови култури се изискват средно около 0.2 броя трайно заети лица. Сравнението на необходимата работна сила на хектар ИЗП в сектора на житните, маслодайните и протеиновите култури със секторите на зеленчукопроизводството и трайните насаждения ясно показва по-големия потенциал на производството на плодове и зеленчуци за осигуряване на заетост.
Земеделието е отрасъл, където трудът продължава да изпълнява голяма част от производствения процес, особено в животновъдството и в други полски производства, където прибирането на реколтата не може да се извърши механизирано или едновременно. Причините за съкращаване на работната сила, заета в селското стопанство у нас е в изоставането на заплащането в сравнение с другите икономически отрасли.
По-ниското заплащане на труда в земеделието се дължи основно на по-ниската производителност и възвращаемост в чувствителни сектори, което пък води до пречки в развитието на тези интензивни откъм трудовия фактор производства, които са ограничени в обезпечаването с необходимия брой работници.
В анализа се посочва още, че секторите, които в България се подпомагат с обвързана подкрепа, осигуряват заетост на населението, и липсата на обвързана подкрепа или обвързана подкрепа в недостатъчен размер, би поставило в риск осигуряването на достатъчни доходи за лицата, влагащи труд в земеделието. Секторите, подпомагани с обвързана подкрепа, изискват повече работна ръка, включително и сезонни работници. Така те предоставят възможности за работа и доходи на нискоквалифицирани работници, често от маргинализирани групи в селските райони, където възможностите за заетост са ограничени.
© 2019 Агро Клуб - Selo.bg