Меню

Традиционен обичай по замесване на богородичен хляб оживи село Раждавица

14.08.2024 г.
407
Ден преди празника Успение Богородично в кюстендилското село Раждавица се проведе традиционен обичай по замесване на богородичен хляб и изпичането му в 100-годишната фурна. Събитието бе организирано от сдружение "Роден край" и целеше да представи българската православна традиция по Въздигането на хляба.

От рано сутринта, най-възрастната жена в селото предаде тайната на правенето на хляб на по-младите поколения. Жените от селото замесиха богородичния хляб с донесена от аязмото на св. Йоан Рилски "мълчана вода", символ на чистота и благословия. Майсторът хлебар Свилен Класанов от село Еремия разказа и показа тънкостите на изпичането на вкусния селски хляб в старинната фурна, която вече столетие съхранява традициите.

„В галерията сме подредили фотографската изложба "Печива от Кюстендилско" на фотографа Владислав Чанев, заснета по време на празника "Панагия" през годините“, сподели Борислав Крумов от сдружение „Роден край“. Изложбата привлича много посетители, които се наслаждават на красивите моменти от миналите празници.

През целия ден жителите и гостите на селото имаха възможност да се включат с домашно приготвени изделия, които да изпекат в селската фурна. Тази инициатива не само съхранява българските традиции, но и сплотява общността, създавайки усещане за принадлежност и наследство.

Събитието в Ръждавица показа, че традициите могат да оживеят и днес, обединявайки хората около един от най-светите български празници - Успение Богородично.

Припомняме, че преди няколко месеца по своя инициатива, изтъкнатият педагог Любов Миронова, откри детски отдел към библиотеката в село Раждавица с дарени средства и книги от ученици в Училището за съзнателни родители и дарители.

Любов Миронова сподели:


Целта на всяко поколение е да възпитава по-умни, по-талантливи и по-здрави деца, като предава най-доброто от себе си на следващото поколение. За да се постигне това развитие, основен инструмент са книгите и умението да четем. Това включва способността да визуализираме съдържание, да се концентрираме върху текст, да разсъждаваме, да притежаваме критично мислене и качествена информация, да можем да проверяваме фактите и да разполагаме с богат речник. Човек може да мисли само за нещата, за които има думи, а богатият речник е ключът към богати мисли.
Четенето, отделянето на време за книги и любовта към тях не се случват от само себе си. Читателите не се раждат в родилното отделение, а се формират в скута на баба си или майка си, докато им четат книги. Библиотеките имат отговорността да предоставят качествена литература на младите родители и децата. Отговорност им е да предават любовта към книгите през поколенията.

    животът в града
    01.11.2022 г.
    5074
    Все повече хора осъзнават, че животът в големия град е унижение поради 4 основни причини (ИНТЕРВЮ)
    Все повече хора осъзнават, че животът в града е унижение поради 4 основни причини: 1. Перманентна липса на време, ограбване на времето, нескончаемо пропиляване на времето в опашки, задръствания и т.н....
    Виж повече
    нестинари
    26.08.2019 г.
    9756
    Тайни и лековити места в Странджа и мистериите на нестинарството (ИНТЕРВЮ)
    Горан Стефанов е родом от Ямбол но родът му произхожда село Жеравна . Завършил е Етнология и Теология, специализирал е Културен туризъм. Свири на кавал, гайда, китара и… двоянка – инструмент,...
    Виж повече
    Животът на село дава свобода за това да реализираш вътрешните си стремежи
    29.10.2018 г.
    8717
    Животът на село дава свобода за това да реализираш вътрешните си стремежи
    Selo.BG разговаря с Илия - основател на общност “Живо село” - за пътя, който са изминали той и семейството му, докато стигнат до тук; за уроците, които всички научаваме чрез грешките, които...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете