Меню

Първата дестинация, която въвежда мерки срещу свръхтуризма е петричкото село Долене

05.04.2025 г.
1769 1
Първата дестинация в България, която въвежда мерки срещу свръхтуризма е петричкото село Долене. Селото въвежда квоти, които ще бъдат на дневен принцип и ще допускат до 400 човека макс., казва Борислава Липийска, председател на етно селището пред TravelNews.

Потокът туристи драстично се е увеличил през последния месец като е достигнал 2000 човека на ден. За капацитета на селото това е огромно струпване на хора. Правилата са въведени, за да се запази автентичния вид на селото. За целта ще се изискват предварителна резервация за посещение на мястото, която ще става през сайта, Facebook или Instagram. Такива мерки въведоха редица туристически дестинации вече в Европа и по света.



В момента в селището подготвят засаждането на 80 000 цветя, които да го красят. В него работят 30 човека персонал и екскурзоводи, които са основно млади хора. Етно селището се простира на площ от 120 декара.



Село Долене датира от 1570 година и е една културно-образователна туристическа дестинация, която с природата, историята си, малкото останало население и човешкото въображение, взети заедно, ви обгръщат в едно непознато и незабравимо изживяване. Намира се на 20 км от град Петрич в посока Северна Македония и е разположено в южните склонове на планина Огражден.

Цената за посещение на галериите е 8 лв., в които влизат Галерия на цветята, Галерия на билките, в които се правят терапии с цветя и се дегустира чай. Отделно има къщички за опитване на месни и млечни продукти, които са производство от селото. Също така разполага с ресторант – гостилница, и кафене. В него няма хотели и къщи за гости, за да не се унищожи красотата му. Туристите могат да отсядат в района на Петрич и околните села.



Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята, и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята му, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. С екип от около 20 човека започват да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-пригателно място както за български, така и за чуждестранни туристи.



Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан решава да превърне цветята в символ на селото. Основните ключови места за селото, които са напълно реставрирани, са закупени от Стефан Липийски. Останалите цветни алеи и пътеки са общински. Туристите, които посещават мястото, имат достъп до всички зони в селото и отделните тематични къщи.

    селски туризъм 2024
    02.04.2024 г.
    898
    Устойчиво развитие на селския туризъм в България. Какви са тенденциите за летен сезон 2024?
    Селски туризъм 2023 и тенденции за 2024 - Обобщени данни от проучване на Асоциация на българските села сред членове, собственици на обекти за селски туризъм През последната година, селският туризъм в...
    Виж повече
    села
    21.09.2021 г.
    4550
    Хубавите села у нас - притегателен център за селски туризъм и заселване от нов тип хора
    Тези от хората, които са по-осъзнати, по-отговорни към себе си, семействата си и към околните, предпочитат един нов тип почивка в сферата на все по-качественият селски туризъм . Българските села, освен че...
    Виж повече
    16.02.2019 г.
    6129
    АБС публикува обобщени данни за селския туризъм в България
    Асоциация на българските села публикува резюмирани данни от годишния си доклад за тенденциите в развитието на селски туризъм в България. Данните обхващат цялата 2018-а година в сравнение с предходната...
    Виж повече
Коментари 1
  • Людмила Жекова
    08.04.2025 г. 10:22
    Туризмът е много хубаво нещо, но е добре да има и някакъв контрол. Защото различни хора идват с доста първично отношение. България е оцеляла и съхранила толкова красота и богатството въпреки непрекъснатото и мачкане и рушене. Нека пазим Родината си! Миналата година видях как се отнасяха туристи с Рилските езера - недопустимо - викове,пляскане,/не знам доколко беше къпане/ама при такива викове никой не реагира!

За да коментирате, е нужно да влезете