Помощ за растенията - да бъдат по-гъвкави, адаптивни и устойчиви на капризите на времето
Напоследък се промени не само климата, но и почвите, което налага незабавни, адекватни мерки. Върху климата не можем да влияем, но можем да помогнем на растенията да бъдат по-гъвкави, адаптивни и устойчиви на капризите на времето и да противодействат успешно на заболявания и вредители. В център "Плантис" това се извършва по три линии:
- пълни почвени и растителни анализи за съдържание на макро и микроелементи, с препоръки за торене;
- възстановяване на баланса на микроелементите в почвата и
- приложение на серията листни торове и имуномодулатори Акрамет.
Затова предприехме значителни промени в състава на Акрамет Класик - имуномодулаторът за зърнени култури, които ще оптимизират в максимална степен ефекта от комплекса хранителни елементи внасян в растенията. Увеличаваме значително съдържанието на микроелементи в хелатна форма, като за отделните култури ще има течни добавки увеличаващи още повече въздействието върху метаболизма. За пшеница добавката е съчетание от хелатирани мед и манган, за слънчогледа е манган и бор, а за царевицата цинк и манган. Оформя се приложение само на един вариант на Акрамет Класик за всички зърнени култури плюс течни добавки за всяка култура, а не както досега за всяка култура отделен вариант. В зависимост от почвената влага ще регулираме съдържанието на основните хранителни елементи: азот, фосфор, калий, като при засушаване ще се предлагат формулации с високо съдържание на елементи определящи водния баланс (N:P:K - 3-5:5-10:15-20%) и ниско съдържание на азот.Общата тревожна тенденция е постепенно изчерпване на хумуса и ключови микроелементи като: манган, мед, цинк, бор и магнезий в почви заети със зърнопроизводство. Близките изисквания на културите към вида и количеството на микроелемените водят до интензивното им извличане без да се възстановяват обратно, което в един не съвсем далечен момент ще се окаже лимитиращ фактор за добивите и качеството в зърнопроизводството.
Имуномодулацията продължава да бъде основен акцент в действието на листни торове Акрамет
Търсим механизми да засилим и удължим ефекта на Акрамет Класик като имуномодулатор при зърнените култури и с това да подобрим още повече възможностите на имунната растителна защита, особено в комбинация с химичната растителна защита.
Често се задава въпросът: Възможно ли е ЕО тор от макро и микроелементи да бъде имуномодулатор и то с лечебен ефект срещу гъбни заболявания през естествения растителен имунитет?
Разпознаването и сигнализацията за нападение от гъбни патогени и насекомни вредители е свързана с активността на клетъчните мембрани, а тя с наличието на калий, калций, хлор, някои микроелементи и ултрамикроелементи. Биопестицидите, които синтезират растенията за противодействие на нападения от различен характер съдържат метални йони и протеинова молекула, които инхибират важни ензими в гъбите, бактериите и насекомите и водят до тяхната смърт.Да, възможно е. Добре балансираните растения почти не боледуват и се избягват от насекомните вредители. Такива растения се отличават с много бърз и силен имунен отговор срещу всички заболявания. Имунната система на растенията и регулацията й са тясно свързани с наличието на хранителни елементи.
Ефективността на последния се определя от бързината на разпознаване на нападателя и скоростта на предаване на сигнала към ядрото на клетката и съответно скоростта на процесите свързани с формиране и насочване на отговора. Всичко това в основата си се определя от наличието на достатъчно количество елементи - основни, микро и ултрамикроелементи. Бавните процеси на ниво клетъчни мембрани определят повишената заболеваемост и победата на патогените. Добре подбраната комбинация от хранителни елементи в Акрамет определя силното въздействие върху имунната система, чрез засилване на активността на биомембраните, енергетиката на клетката и резерва от метални йони участващи в синтеза на биопестицидите.Имунната система на растенията е толкова сложна, прецизна и ефективна, че те могат да различат различни щамове и насекоми от различен вид и с това да съобразят вида на имунния отговор.
Механизмът на действие на Акрамет е проучен и добре обоснован. Предстои много работа по неговото пълно разкриване и усъвършенстване.
Предстои още година изпитания и регистрация, след което нашите клиенти ще разполагат с ефективни продукти с комплексно действие, значително намаляващи производствените разходи при всички видове производства в растениевъдството и най-важното - екологично чисти и безопасни за човека и природата.Работим над още няколко продукта, включващи и други аспекти на растителния имунитет като устойчивостта срещу вируси, защита от ниски температури и вредни лъчения.
Вероятно предстои още една трудна есен. Каква ще бъде, никой не може да каже със сигурност.
Препоръки към земеделци в районите поразени от сушаТова, което всеки земеделец може да направи и което е по неговите възможности, е добрата преценка на редица фактори: предсеитбено торене, сорт, стимулация, борба с вредители и заболявания.
Нашите препоръки към клиентите ни в районите поразени от суша са да направят почвооброботките поне 10 дни преди сеитбата за да се възстанови и изравни влагата. Ако редовно са торили с фосфор в предходните години, може тази година да разчитат на някакъв резерв и да спестят, но това се прави само след почвен анализ. Препоръчваме забавяне на сеитбата до 15 октомври за избягване на прерастване в случай на топла есен и евентуални добри валежи, както и за избягване на първата вълна от мухи и листни въшки. Препоръчваме първото азотно торене да се направи около 1-5 декември за преодоляване на последиците от гниенето на растителните остатъци и стимулиране на братенето.
Препоръчваме и третиране с Акрамет Класик 300 г/дка в начало на братене на пшеницата и ечемика за наваксване на закъснението в сеитбата, засилване на братенето и вкореняването и контрола на гъбни заболявания. Напомняме, че през есента е повишена опасността от вирусни заболявания пренасяни от листни въшки и затова трябва да се провеждат застъпващи третирания с инсектициди през целия период до първите трайни студове.
Топлината и влагата зависят от природата, но всичко останало е в ръцете на земеделеца и той трябва да направи така, че да постигне максималното за условията. Ние, от НИТЦЗ Плантис винаги сме готови да помогнем. Листни торове Акрамет, също. Пожелаваме на всички земеделци благодатна есен и милостива зима. Успех в есенната кампания.
Автор: Ивелин Желязков - Научно-изследователски и технологичен център по земеделие "Плантис"
Контакти и допълнителна информация:
+359 89 905 1174
plantis@abv.bg
www.akramet.bg
© 2020 Село - Selo.BG