ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Срокът за изготвяне на Закон за земеделските земи ще бъде удължен с поне 12 месеца. Това решение за удължаване на общественото обсъждане на законопроекта е взето на Оперативно заседание на Министерски съвет в сряда, ден преди края на предварително обявеното до 5 декември, съобщи пред бТВ Кирил Стоянов, експерт в Дирекция “Поземлени отношения и комасация” на Земеделското министерство. Дебатите по законопроекта са разгорещени между браншовите организации и между гражданите, посочи експертът.
Като пример експертът посочи: “С този Закон ние желаем да се прекрати практиката с едни стари договори, които са сключвани с един съсобственик за 99 г. , за 1 лв и останалите съсобственици са ощетени по този начин. Това няма как да стане по друг начин, освен със Закон. Земеделието е прагматичен сектор и докато едни желаят това да продължи да се случва, други не желаят. Министерството на земеделието се явява рефер, който трябва да намери баланса в тези взаимоотношения”.
Браншовите организации са поискали удължаване на обсъждането на Закона за земята и заради предстоящото приемане на новата Обща селскостопанска политика на ЕС, която закъснява. А промените в ОСП трябва да бъдат отразени в Закона за земята, посо1и експертът.
Кирил Стоянов сравни ефекта от Закона за земеделските земи със значението на Конституцията за българските граждани, тъй като засяга почти всички български граждани.
© 2019 Село - Selo.BG