Меню

Нов удар срещу пчеларите. Започва безмитен внос на пчелен мед от...Южна Америка!

26.09.2019 г.
14444
"Пчеларите в Европейския съюз са поставени пред редица трудности, произтичащи от промяна в климата, ефекта от монокултурното земеделие, използването на различни препарати и др. За голяма част от пчеларите в моята страна, България, пчеларството е малък, но много важен допълнителен поминък." Това заяви Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, по време на заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП (AGRI). На заседанието бе обсъдено споразумението на свободна търговия между Европейския съюз и страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай).

По думите на Христов, по последна информация, в Европейския съюз за миналата година са произведени 230 000 тона мед. Търговският блок Меркосур произвежда близо 140 000 тона. От това количество, близо една трета - 45 000 т. - ще може да се пласира безмитно в Европа, ако споразумението влезе в сила. "Стойността на меда от Меркосур обаче и сега е по-ниска от себестойността на меда, произвеждан в Европа", каза българският евродепутат.

"Би ли пояснил представителят на Европейската комисия какъв инструмент за защита на европейските пчелари предвижда Европейската комисия в случай на силен натиск от страна на Меркосур, който със сигурност ще дойде бързо? Кога и как може да бъде задействан той и ако няма такъв, как предвижда ЕК да защити европейските пчелари?", попита Иво Христов по време на заседанието на земеделската комисия.

В отговора си Джон Кларк, директор на отдел "Международни отношения" към Главна дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" на Европейската комисия, посочи, че тъй като медът от Меркосур е с по-високо качество от китайския, ЕК очаква с приемането на споразумението до 5-10 години южноамериканският мед да измести китайския в Европа. Г-н Кларк уточни, че Европа не успява да произведе достатъчно мед, за да удовлетвори търсенето на вътрешния си пазар.

"Считам, че стратегията на ЕК е порочна и ощетява местните производители. Вместо стимули за сектора, чрез споразумения за безмитен внос от трети страни тя ще засили пазарния натиск и в средносрочен план ще доведе до криза в сектора и понижаване на качеството на продукта. Пчеларството е не само производство, но и ключов елемент за съхранението на природното равновесие и трябва да бъде защитено от безпощадната логика на пазара", коментира българският евродепутат.

Аржентина годишно произвежда около 76 000 тона, Бразилия 42 000 тона, Уругвай 20 000 тона, Парагвай - близо 2 000 тона. В България годишното производство е между 10 и 11 000 тона, голяма част от които са за износ./източник: АгроКлуб

Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете