ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи въвеждат важни административни и приоритетни промени в управлението на земеделските площи, които ще влязат в сила от 1 януари 2025 г. Един от основните акценти е паралелното разпределение на общинските и държавните пасища, като приоритет ще бъде даден на местните животновъди и запазването на пазарни наемни цени за тези земи.Въпреки усилията за усъвършенстване на управлението на земите, представителите на общините изразяват притеснения относно редица неясноти в новите регулации. В този контекст животновъдите трябва да са подготвени за периода на преход и възможните неудобства, които може да възникнат. Важен аспект е връзката с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за преглед на животновъдните обекти и категоризация на животните, което е ключово за новото разпределение.
Друг съществен момент, за който трябва да бъдат информирани животновъдите, е, че договорите за ползване на пасищата ще бъдат сключвани за календарна, а не за стопанска година. Това ще доведе до ситуация, в която стопаните временно няма да имат договори, което може да повлияе върху възможността им за получаване на субсидии до началото на 2026 година, когато новите договори ще започнат да действат.
Промените обхващат също така остатъчния поземлен фонд и управлението на земите, чиито граници не са ясно определени. С нарастващия брой дела срещу България в Европейския съд за правата на човека, свързани с правото на собственост върху земи, е наложително да се предприемат мерки за яснота и прозрачност в управлението на тези земи, като се предложат нови възможности за разпореждане от общинските съвети. Те включват разширяване на възможностите за промишлени зони, индустриални паркове и социално-икономически проекти.
Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони за 2023-2027 г. също ще въведе нови мерки за подкрепа на горите, включително залесяване и мерки за предотвратяване на горски пожари и природни бедствия.
Подпомагането по НАТУРА 2000 за гори е 50 евро/ха За залесяване на земеделски и неземеделски земи; възстановяване на щети по горите от пожари и бедствия и възстановяване на защитни горски пояси е с бюджет 11,7 млн. евро и максимален размер на проектно предложение 800 000 евро. За предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития бюджетът е 5 млн. евро и максимален размер на проект 400 000 евро За подобряване на здравословното състояние и устойчивостта на горските екосистеми чрез подпомагане провеждането на сечи в горските територии е предвиден бюджет 20 млн. евро и максимален размер на проект 1 млн. евро
В началото на 2025 се очаква отваряне на процедура по ВОМР. Подготвят се насоките за кандидатстване интервенцията за общинските инфраструктурни проекти, което ще бъде по нов начин, през системата на ДФЗ