Меню

Нов законопроект ще регулира веригата на доставки на земеделски продукти и храни

01.04.2025 г.
701
Подготвя се нов Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, който цели да внесе прозрачност в дейността на първите изкупвачи и да гарантира справедливи условия за земеделските производители. Макар че проектът все още не е публикуван за обществено обсъждане, се очаква да въведе ключови промени в сектора.

Регистрация на първите изкупвачи
Съгласно чл. 5 от законопроекта, всички първи изкупвачи на земеделска продукция ще подлежат на задължителна регистрация в специален електронен регистър, който Министерството на земеделието ще създаде до една година след влизането на закона в сила. Всеки месец, до 20-о число, регистрираните субекти ще трябва да подават информация за изкупените количества и среднопретеглените цени от предходния месец. Това ще става чрез електронен подпис или персонален идентификационен код от НАП.

Регистърът ще включва данни като ЕИК/БУЛСТАТ, наименование и адрес на фирмата, вида на изкупуваната продукция и среднопретеглените изкупни цени. Регистрацията ще се извършва чрез областните дирекции „Земеделие“.

Задължителни договори между производители и купувачи
Законопроектът въвежда изискване всяка сделка за покупко-продажба на земеделски продукти да бъде обезпечена с договор с минимална продължителност от 6 месеца. Договорът може да бъде сключен писмено или в електронна форма и трябва да съдържа подробна информация за продуктите, количествата, цените, сроковете и начина на плащане.
Заложено е минимално изискване цената, която получава производителят, да осигурява най-малко 10% надценка спрямо неговите производствени разходи.

Система за проследяемост и нова Обсерватория
Паралелно с регистъра на изкупвачите ще бъде създадена и втора електронна система към Министерството на икономиката и индустрията (МИИ), с публична и специализирана част. В нея търговците ще трябва да се регистрират и да подават данни за вида, количествата, покупните и продажните цени на земеделските стоки по клас и качество.
Достъп до информацията ще имат редица институции, сред които Министерството на финансите, НАП, митническата агенция, КЗК, КЗП и Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Към правителството ще бъде създадена и Обсерватория на веригата на доставки. Тя ще следи разходите на производителите, преработвателите и дистрибуторите, както и разпределението на добавената стойност по цялата верига. На всяко тримесечие ще се публикуват обобщени данни, а веднъж годишно – доклад до Народното събрание. Дейността ѝ ще бъде регламентирана чрез специален правилник, който Министерският съвет трябва да приеме до шест месеца след влизането на закона в сила.

Санкции и контрол
Проектът предвижда строги санкции за нарушителите. Ако първият изкупвач не се регистрира в системата към Министерството на земеделието, глобата ще бъде от 5 000 до 20 000 лв., а при повторно нарушение – тройно повече.
Липсата на договор между производител и купувач ще води до санкции между 10 000 и 40 000 лв. В същия размер ще се наказват и търговци, които не договорят с производителя условията по промоции и рекламни дейности.
Търговците, които не се регистрират в системата на МИИ с валиден ЕИК, ще подлежат на глоби между 20 000 и 50 000 лв.

Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете