ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
В отговор на продължаващите удари срещу българското земеделие, Министерството на земеделието на България, заедно с Унгария, Полша, Румъния и Словакия, изпрати писмо до заместник-председателя на Европейската комисия и еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски. В писмото се изразява загриженост за последствията от увеличения дъмпингов внос на селскостопански продукти от Украйна, който засяга сериозно местните производители.Действията на българското министерство са меко казано унизителни, тъй като вместо да търсят активни решения на проблемите, те избират да се обръщат към Европейската комисия за подкрепа и то чрез писмо!
Близо 8000 фермери фалират за 1 година заради вредната ОСП на ЕС налагана в България
Това е знак за по-широк проблем с липса на адекватност в българското земеделие, което продължава да търпи значителни загуби в резултат на налаганата от ЕС аграрна политика, която е доказано в ущърб на България и други новоприети страни членки. Категорично вече стана ясно, че вместо да подпомага местните фермери, тази политика (ОСП) подкрепя вноса на евтини селскостопански продукти, които главно се дистрибутират през чуждите (главно немски) търговски вериги, а сега и заради проактивната военна подкрепа за Украйна, е налице дъмпингов внос, който води до намаляване на цените и пазарния дял на българските фермери.
От призвание, фермерството в България се превърна в унижение заради европейската аграрна политика (ОСП)
В писмото, подписано от министрите на земеделието на петте страни, се излагат данни за загубата на пазари от местните фермери и се призовава Европейската комисия да предприеме мерки за защита на пазарите на държавите членки на предна линия. Предлага се въвеждането на тарифни квоти за чувствителните земеделски продукти и намирането на алтернативни решения за продуктите, за които не могат да се приложат такива квоти.
Дъмпингът с украинско зърно е цената, която родното земеделие плаща заради европейската агро политика
Този ход предизвика обществено недоволство и критики към правителството, като много земеделски производители изразяват разочарованието си от липсата на конкретни действия и подкрепа на национално ниво. Фермерите настояват за по-ефективни мерки, които да гарантират справедливи условия и защита на техния труд и продукция в рамките на европейските регулации.
Настоящата ситуация подчертава необходимостта от по-адекватен подход в рамките на налаганата европейска аграрна политика, който да взема предвид интересите на националните предизвикателства, още повече когато сме изправени пред уникални икономически и геополитически провокации. Дебатът възниква в момент на глобална несигурност, когато защитата на местните земеделски пазари и производство става все по-наложителна.
Отговорът от Европейската комисия все още предстои, но очакванията са, че това писмо няма да доведе до абсолютно нищо и ще остане като разпратена еднодневка от страна на прес-службата на българското аграрно министерство.
Заради европейската аграрна политика у нас, броят на фермерите устойчиво намалява, за сметка на вноса на храни