ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Отглеждането на месодайни говеда с високи генетични показатели и в същото време по природосъобразен начин не е мисия невъзможна. Опита си в успешното развитие на месодайни говеда, сподели по време на международното изложение СТЕКСПО в Пловдив Крейг Гъфи (Craig Guffey), фермер от Канзас, щата Тексас в САЩ.Гъфи е развъдчик на говеда от породата Блек Ангъс (Black Angus) и произвежда бици за разплод. Занимава се с месодайно говедовъдство повече от 30 години. Създават със семейството си говедовъдна ферма от нулата и са първо поколение фермери. Имат 500 майки за разплод Блек Ангъс, във фермата работят трима души, като основната цел е постигане на чисти линии.
Назад към природата
“Да започнеш от нулата е много трудно. През годините се опитвахме да използваме съвременните технологии в американското говедовъдство и се уверихме, че сме стигнали задънена улица. Ето защо решихме да използваме природните ресурси по традиционен начин. Това се изразява в подобряване на състава на пасищата и качеството на тревата. Не използваме изкуствено наторяване на пасищата от 12 години, използваме минимално количество химически препарати. В малка част прилагаме изгаряне на пасищата. Нашата методика се състои предимно във взаимодействие между кравата и пасището”, разказва фермерът. С прилагането на тази технология през последните години, Крейг Гъфи и семейството му вече управляват около 10 хил. дка. пасища.
“Освен за почвите и тревите, много е важно доброто генетично качество на говедата, които отглеждаме. Накратко трите основни елемента са почви, треви и генетика. При правилен баланс между тези три елемента, себестойността ни е 50% по-ниска спрямо тази при средния говедовъд в САЩ”, категоричен е Крейг Гъфи.
Системата, която тексаският фермер прилага в стопанството си, на практика е агро-животновъдна. Насочена е към подобряване на пасищата чрез животни, като в същото време се намаляват разходите по отглеждането на говедата. Ако пасищният сезон при колегите на Крейг Гъфи е 6 месеца, при системата, която той прилага - достига 10 месеца. Има само 2 месеца, в които на животните се дава изсушено сено. Допълнително фуражи дава изключително малко само на определени групи животни, които се нуждаят от тях - например бикове, които трябва да имат кондиция за разплод и се изваждат на търг.
Вместо да се привнасят култивирани семена в почвата, може да събудим тези, които са налични в дълбочина в земята - локални семена, които винаги са били там в дадения регион. Към тях могат да се адаптират животни, които да ги усвояват по-добре, като именно за това се прави и генетичен анализ.
Ново поколение платформи за данни в животновъдството
За успешното прилагане на технологията си на производство, от една година Гъфи използва софтуера AgBoost, създадена като стартъп от Шон Акадири (Sean Akadiri). Това е база данни, която помага максимално добре за това наличните ресурси в стопанството, да се използват оптимално спрямо наличните условия. “Ако в дадено стадо липсва определена генетика, например по-добра усвояемост на фуража или по-висок прираст на малките телета в началния период, тази генетика може да се добави от друг фермер, който я притежава. Именно чрез тази база от данни, може да се намери каквото е необходимо за подобряване на стадото.
За СТЕКСПО 2019
Четвъртото издание на изложението СТЕКСПО е най-мащабно, категорични са организаторите от Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България (АРМПГБ).
Председателят на АРМПГБ Стоян Чуканов: На тазгодишното издание СТЕКСПО представяме вече изчистени породи - родени и израснали в България. Реално се вижда работата на нашите членове от Асоциацията, но и на световната генетика, внесена в България. България би могла да стане, поради географското си положение, център за висококачествена генетика, която вече е дошла у нас, да достига до околните държави. Например потенциални клиенти, които са отвъд Черно море, като бившите републики от СССР, реално спестяват много от транспорт.
Андрей Чалъков, изпълнителен директор на Асоциацията: Секторът на месодайното говедовъдство все още не е много разпознаваем в България. Изложението СТЕКСПО, с екпертизата на всички български и чуждестранни гост лектори по въпросите на говедовъдството, цели именно това - да превърнем това Движение на месодайното говедовъдство в Сектор месодайно говедовъдство.
София Белчева, © 2019 Село - Selo.BG