ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Все повече земеделци у нас разбират на практика какво получават заради пагубната за икономиката ни европейска аграрна политика. В трите програмни периода на ЕС досега най-потърпевши бяха фамилните и малки стопанства, които загубиха конкурентоспособност и пазарни позиции за сметка на господстващото положение на немските търговски вериги и огромният внос на чужда аграрна продукция през тях.Сега на мушката на европейските политици обаче са едрите зърнопроизводители, които според специализирани доклади по поръчка на Европейската комисия, са станали прекалено големи и войната в Украйна е един удобен момент за преразпределение на собствеността върху земеделските земи не само там, но и в корумпирани и изостанали държави като България и Румъния.
Дъмпинговия внос на зърно от Украйна, с което работят всички мелници през последните месеци, буквално съсипва най-устойчивият досега отрасъл на селскосто стопанство на България - зърнопроизводството. Според експерти в бранша активно се коментира, че една част от зърното влиза на база сложни и задкулисни сделки с бартер за оръжие, което страната ни реализира под натиска на Брюксел и в условията на подкрепа от корпоративно-политически кръгове у нас и в западна Европа.
За дъмпинговия внос алармираха ит от Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По думите му тази продукция остава в България, а не бива изнасяна. Подобен проблем има и със слънчогледа.Елате да видите какво става по базите, имаме опашки от по 50, 60, 100 камиона. Движението в цяла Северна България - ако по пътя се движат 10 камиона, 3 са български, останалите са украински", коментира преди дни председателя на НАционалната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), Костадин Костадинов
"В момента цената му е 1100 лв. на тон. Не сме видяли цената на олиото е паднала. Това е слъчноглед, който е произведен в друга страна, не знаем дали му е направен фитосанитарен контрол. Какво се получава - нас ни задължават с европейски изисквания, а не проверяваме стока, която идва извън ЕС, влиза в страната и влиза в нашата хранителна верига", каза още Костадинов.
Председателят на НАЗ е категоричен, че всичко това оскъпява родната продукция, а държавата трябва да защити своите производители. Според него това, че от Украйна влиза стока, която не е произведена по европейските изисквания и на по-ниска себестойност, води до дъмпинг на цените.