ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
В Силистренско започна кампанията по прибиране на кайсиите. Макар реколтата тази година да е сравнително добра, проблемите за производителите са много.Овощарите търпят загуби заради ниските изкупни цени на продукцията си, главно заради вноса на плодове от чужбина - Турция, Молдова, Сърбия, Северна Македония, а от тази година и от Албания - все държави извън ЕС, в които не се прилагат никакви директиви за контрол на пръскането с агрохимикали и най-вече опасни пестициди.
И докато вкусните, сочни, сладки и истиснки кайсии си пробиват трудно път сред търговските конглометари, то вносът на продуцкия със съмнително качество и на практика нулев контрол по границите заради разпуснатата БАБХ - е налице и дава резултати.
Какво казват производителите? Румен Жеков отглежда кайсии повече от 20 години. Споделя, че през годните разходите са се увеличили многократно, а цената расте твърде бавно.
Очакваме цена около 1 лев на килограм, но повечето търговци, предлагат по 70 стотинки, което не е изгодно“, споделя стопанинът. По думите му въпреки ниската изкупна цена, килограм качествени кайсии се продава за няколко лева в търговската мрежа.„Основният разход е около 40 стотинки на килограм. След това идва прибирането, което вече не е никак евтино, защото трудът и горивата поскъпнаха драстично.
„Ние, които 9 месеца се занимаваме с това производство, продаваме качествена кайсия на цена от около 1 лев, а крайният потребител я купува на три пъти по-висока цена.
Това означава, че по веригата някой печели повече от нас, без да влага необходимите труд и разходи и без да поема риска, който ние поемаме.
Стига се до парадокса, че цената на кайсията за ракия почти се изравнява с тази за прясна консумация. Очевидно ние трябва да си оставим кайсията за ракия и да лишим хората от качествени плодове.
Аз започвам да се замислям дали да си изкореня дърветата, дали да ги продам и това е тенденция при много други овощари“, каза още Жеков.
Според други овощари много тежък проблем е свития пазар през тази година. Оказва се, че заради инфлацията българите консумират по-малко плодове.
Според Димитричка Търпанова – заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз търговията с плодове в страната е намаляла до близо една трета от обичайното си ниво.
Заради това, както и голямата конкуренция на евтини плодове от чужбина, през последните години се забелязва сериозен отлив от бранша.
„Основният проблем на нашите производители е невъзможността да продават.
Причина за това е инфлацията и намалената покупателна способност на хората. Въпреки, че на европейски ниво кайсията е малко като количество, има много колеги, които не могат да берат в нормална зрялост плода, защото няма на кого да го продадат.
Много е трудно, защото сме поставени на един общ европейски пазар, но в неблагоприятна позиция. От една страна страните членки получават различно подпомагане, а от друга България е така разположена географски, че през нас минават всички големи производители, които не са членки на Европейския съюз.
У нас влиза продукция на едро от Турция, Молдова, Сърбия, Северна Македония, а от тази година на пазара на зеленчуци се намесиха и албански търговци“, допълни Търпанова.
Производителите от региона вярват, че изграждането на преработвателно предприятие би решило проблема с реализацията на продукцията им.
По думите на Търпанова обаче в Североизточна България няма нито едно предприятие за преработка на плодове.
„Една от причините за това е нередовното плододаване на кайсията. Ние сме отдалечен район, а заради по-ниските транспортни разходи такива предприятия се изграждат в централната част на страната. За да се направи нещо такова е необходимо голямо сдружение на производители“, смята тя.
Заради трудностите в бранша, тонове кайсии може да изгният по масивите. А стопаните са категорични, че ако държавата не се намеси, скоро българският плод ще се превърне в дефицитна стока.