ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Световните хранителни запаси са все повече застрашени от продължаващото унищожаване на биологичното разнообразие на планетата, предупреждава нов доклад на ООН, фокусиращ вниманието върху интензивните форми на земеделието и животновъдството.Според епкспертите световният недостиг ще става все по-силен, ако сега не се предприемат мерки за поддържане на естествените екосистеми.
„Изключително притеснително е, че при толкова много производствени системи в толкова много страни, биоразнообразието на храните, селското стопанство и предоставяните от тях екосистемни услуги са в сериозен упадък”, посочва Грациано да Силва, генерален директор на ООН.
Според проучване, проведено в 91 страни около 20% от растителните култури в света са станали по-малко продуктивни през последните 20 години. В него се казва, че спадът на стотици видове насекоми, които подпомагат опрашването на културите, са сред най-големите притеснения. Птиците, които ядат вредители и риби също бележат драматичен спад.
"Основите на нашите хранителни системи се подкопават, често или поне частично, поради въздействието на управленските практики и промените в земеползването, както и на предоставяните от нея екосистемни услуги", каза г-н да Силва. Той допълва:
“Селското стопанство често е виновно, тъй като свръхексплоатацията на земята означава, че растенията, животните и микроорганизмите, които исторически биха спомогнали да се поддържа растежа в дългосрочен план, се унищожават.”
Други причини включват прекомерната експлоатация на водоснабдяването, замърсяването и изменението на климата. Докладът също така предупреждава за очевидно бързане към уеднаквяване в рамките на глобалното земеделие.
2/3 от всички културни продукти сега идват от само девет вида, отбелязва той, като твърди, че масовият провал на една от тези култури (като ориз, пшеница и захарна тръстика) може да доведе до голям недостиг на планетата. Такова прекомерно разчитане на тесен кръг от култури е, добави той, е причинявало исторически глад, като например глада за картофи през 19-ти век в Ирландия.
Въпреки че бяха предприети някои действия за справяне с всички тези опасения е необходимо да се направи повече, заключи докладът.
„Налице е неотложна нужда да се промени начинът, по който се произвежда храна и да се гарантира, че биологичното разнообразие не е нещо, което се отклонява, а се третира като незаменим ресурс и ключова част от стратегиите за управление“, добави той.
© 2019 Село - Selo.bg