На фона на всички регистрирани земеделски стопани, които са над 103 000 в България, с биопроизводство се занимават около 6000 сертифицирани оператори. В същото време бенефициентите по мярката за биопроизводство на ПРСР са малко под 3000.
Анализ на земеделското министерство показва, че биологичният сектор е този, който основно е зает от малки и средни производители.
“Операторите, които са над 50 ха, са едва 6,6% от всички биооператори. Най интересното е, че тези оператори са с особен таргет - в повечето случаи отглеждат фуражни култури и затревени пасища и ливади, без да обвързват отглеждането на биологични животни с биологичните пасища”, посочи Десислава Танева. При новия прием по мярка 11 постоянно затревените площи ще бъдат предмет на подпомагане само при условие, че имат под биологично производство поне 1 сертифицирана животинска единица на 2 ха.
Подпомагането в направлението за полски и ароматни култури ще е в размер на 100% от изчислената ставка за първите 50 ха. от стопанството. За площите над 50 ха. предложението е да се предоставя финансово подпомагане в размер на 5% от ставката. Така ще се гарантира, че средствата ще бъдат насочени към малките стопанства до 50 ха. и ще се предостави възможност на по-голям брой земеделски стопани да се включат за участие в мярката и да развиват своите биостопанства.
Сертифицираните биологични площи имат голям ръст, а през последните години е голям и ръстът при сертифицираните животни. “По отношение на животните сме със значително по-малки обеми. Но това е нормално, защото производството е по-трудно”, коментира Танева.
Основен акцент в агро политиката за подкрепа в България остават малките и средни стопанства, подчерта земеделският министър: “В новата ОСП трябва да осигурим адекватен бюджет за финансиране на биопроизводството, при условия, които ще изключат установените до момента слабости”.
София Белчева, © 2020 Агро Клуб - Selo.bg