ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
В резултат на проведени съвместни действия от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), Националната агенция за приходите (НАП) и Софийската градска прокуратура, бяха разкрити две мащабни престъпни схеми за укриване на данъци, с които държавният бюджет е ощетен с приблизително 11 милиона лева. Информацията бе предоставена от старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП, и Евгени Нанков, заместник-изпълнителен директор на НАП.Престъпните схеми
Първата схема е свързана с укриване на корпоративен данък чрез търговия със зърно. В нея участват множество търговски дружества, които притежават характеристиките на така наречените „липсващи търговци“, „буфери“ и „брокери“. Тези дружества декларират големи обороти от доставки на селскостопанска продукция, основно зърнени и маслодайни култури, попадащи под разпоредбите на чл. 163а от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). В рамките на схемата, когато органите на НАП предприемат контролни действия спрямо някои от участниците, те биват незабавно заменени с нови дружества със същите характеристики. По тази схема до момента е изчислено, че бюджетът е бил ощетен с около 9 милиона лева.
Втората престъпна схема е свързана с укриване на ДДС при търговия с торове. Тук е организирана мрежа от фирми, които симулират вътреобщностни доставки на амониев нитрат от България към чуждестранни дружества. Чрез изготвянето на фалшиви документи се създава привиден поток на стоки към чужбина, докато всъщност стоките се продават на вътрешния пазар, без да се начислява дължимото ДДС. Щетата за бюджета по тази схема възлиза на около 2 милиона лева.
Финансови манипулации и инвестиции
В хода на разследването е установено, че лице, действащо като пълномощник по банковите сметки на някои от „липсващите търговци“, е изтеглило сума от 57,5 милиона лева за по-малко от две години. Значителна част от тези средства са били инвестирани в имоти на престижни локации и с висока стойност, както и във фиктивно придобиване на луксозни автомобили, които са били използвани от лица, свързани с престъпната схема, но без да имат законни доходи, съответстващи на тези покупки.
В рамките на специализираната операция, проведена в различни региони на страната, включително София, Монтана, Враца и Плевен, са били задържани девет лица за 24 часа. Шест от тях са обвинени от прокуратурата, като три лица са с наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“, двама са с парична гаранция, а един е под домашен арест с мярка „подписка“. При проведените действия по разследването са претърсени 27 адреса и са иззети множество веществени доказателства.
Разследването и съвместните действия на ГДБОП, НАП и Софийската градска прокуратура продължават с цел пълното документиране и пресичане на тези и други подобни престъпни дейности, ощетяващи държавния бюджет.