Меню

Вносните ябълки се пръскат до 20 пъти. Пазарувайте от фермерски пазари и от селата!

21.09.2019 г.
50745

Българите, които нямат села, не са си запазили земите или нямат близки, които да им дадат (продадат) истински български ябълки, тази година ще ядат вносни такива, сочат експерти в овощарството.

Основната дистрибуция ще е както по пазарите, където се зарежда главно от големите търговски складове на едро, така и по линия на чуждите търговски вериги.

Шанс за градското население, което няма села, а търси истинска земеделска продукция е да се обърне към малките фермерски магазинчета, където има история на агро продукцията, както и да пазаруват от фермерските пазари.

Ябълките, които са внос и се произвеждат в страни като Полша, Италия и Испания се пръскат средно по 20 пъти през година, алармират експерти и призовават към сериозно внимание.

Индустриалното овощарство на страните от Западна(ла) Европа на практика произвежда токсични плодове, в желанието за гарантирани количества и продукция.

Конкуренцията, с която българските фермери трябва да се борят по линия на продължаващият внос на плодове и зеленчуци, е жестока. В останалите държави като Гърция, Италия, Испания земеделските стопани получават държавни помощи и могат да си позволят да реализират продукцията си за жълти стотинки, без да загубят от печалбата, напротив те дори я увеличават. Прибират си парите от продажбите, държавата им финансира производството и реколтата е реализирана. Какво повече могат да искат?

Далеч по-неприятна е ситуацията за фермерите у нас. Много от тях са принудени да продават плодовете и зеленчуците си нелегално. Потребителите от своя страна са готови да купуват по този начин, защото знаят за какво си дават парите. Вкусът на родното няма как да се сгреши.

В опит да помогне на фермерите земеделското министерство излезе с идеята за въвеждане на механизъм за обратно начисляване на ДДС за плодовете и зеленчуците. За съжаление тази процедура е доста дълга. За реализирането й е необходимо съгласие от финансовото министерство и нотификация от Брюксел.

Какво показват цифрите: Коментар по темата пред БНР даде организационният секретар на неправителствената Асоциация „Български пипер“ Георги Василев, посочва АгроКлуб. Той обясни, че вносът на пипер у нас е между 4 и 6 пъти по-голям от произведения в страната.

Според изнесена статистика от земеделския производител Красимир Кумчев, чуждестранните ябълки внесени в България са 14 пъти повече от родно произведените. Тези стряскащи цифри са една от причините повечето от фермерите да оставят продукцията си необрана. Разходите за прибирането и реализацията й не са им по силите. Конкуренцията, с която трябва да се борят внася плодове и зеленчуци за жълти стотинки.

„Дотук я докарахме с много безотговорност, със загубване на нашите пазари, защото когато ти отнемат пазарите, не ти остава нищо друго освен да намаляваш производството и да унищожаваш предприятия, а не да създаваш“, отбеляза Василев в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Според него „българският потребител е информиран, но няма право на информиран избор и това е трагедията ни“.
„Българските производители трудно достигат до магазинните вериги, защото още при създаването си веригите дойдоха със своите доставчици от чужбина. И в момента всички вериги, които продават вече около 70% от зеленчуците и плодовете в България, се стараят да продават и стоки от български производители, но това е само за авторитет“, допълни той.

С цел преодоляване на трудностите и реализиране на продукцията много от родните производители искат да се обединят в някакво сдружение. За съжаление точно тук се изправят пред много пречки.

„Обратното начисляване на ДДС ще даде мощен тласък за регистрация и развитие на организациите на производителите и това нееднократно сме го споменавали на министър Танева и на всички министри, които досега са били в земеделското министерство“.

Като основна пречка за липсата на организации на производителите Василев изтъкна нелегалната продажба без ДДС.

„Тъй като организацията на производителите е дружество, което е регистрирано по ДДС и продава своята продукция със ДДС. А в същото време отделни производители, които са много – 60% от производството в България, е нелегално – продават или без ДДС, или без никакви фактури. И така организацията на производителите не може да се противопостави на нелегалните продажби“, каза още той.

„И това не е тайна за държавата. В Европейският съюз 40% от плодовете и зеленчуците също се продават нелегално“, посочи Василев.


    Аграрната политика убива фамилното фермерство и биоземеделие в селата
    09.04.2019 г.
    5794
    Аграрната политика убива фамилното фермерство и биоземеделие в селата
    Днес около 300 биопроизводители се събраха на протест пред Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) в София. След години бавно и трудно развитие, хиляди фамилни стопанства, голяма част от...
    Виж повече
    Заради ОСП само за 1 година в България са фалирали 3455 фермера
    27.11.2018 г.
    24749
    Заради ОСП само за 1 година в България са фалирали 3455 фермера
    Налаганата европейска аграрна политика у нас изкара само за 1 година 3455 фермера извън сектора. Много хора задават въпроси свързани с обезлюдяването на селата. Една от основните причини за това е...
    Виж повече
    Защо европейската ОСП е вредна за селата и как дисбалансира аграрния сектор?
    05.11.2018 г.
    15682
    Защо европейската ОСП е вредна за селата и как дисбалансира аграрния сектор?
    Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз е счупена , както по логика, така и по актуалност на бързо променящите се геополитически и глобални ситуации. През последните месеци се...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете