ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
В съвременната глобализирана икономика, българското земеделие се изправя пред значителни предизвикателства, не само срещу дъмпинговия внос от Украйна и пазарните доминации на чуждите търговски вериги.Голямата грешка на аграрната политика на България е в това, че дълги година винаги е била насочена главно към предоставянето на субсидии към земеделците. Въпреки че това е важно за поддържането на сектора, настоящата динамика на пазара изисква преосмисляне на стратегията, като се фокусира върху устойчивост, конкурентоспособност и укрепване на пазарното присъствие на българските агро продукти.
Един от големите проблеми пред българското земеделие е дъмпинговият внос, който често предлага продукти на ниски цени, но и на ниско качество. За да се справи с този проблем, България трябва да разработи стратегии за подкрепа на местните производители, като същевременно се насърчава и потреблението на местни продукти, вместо масово хората да пазаруват от чуждите търговски вериги. Това може да включва кампании за информираност и маркетингови стратегии, насочени към популяризирането на висококачествените български продукти.
Аграрната политика на България трябва да премине от порочния европейски модел, базиран на субсидии и подпомагане, към стратегия, насочена към устойчивост, конкурентоспособност и силно пазарно присъствие, а също и експорт. Такава промяна не само би подобрила икономическата ефективност на аграрния сектор, но и ще осигури по-устойчива бъдеща среда за българското земеделие.
Към момента Министерството на земеделието има един голям пробив, и той е поради фактът, че изпълнява стриктно европейската рамка на доказано вредната ОСП, поради, която за 5 години са фалира вече 30 000 фермера ( според официалните данни) отколкото да се защитават родните производители. Пробивът се изразява в това, че България няма пазарни стратегии за своето земеделие. Работата на огромната администрация на МЗм и ДФЗ е насочена в дейности, свързани с проекти (далавери), субсидии, очертавания, заменки и т.н. (корупция), вместо към подобрение на пазарното присъствие на българските фамилни и средни фермери.