ПОДКРЕПЯМ Selo.BG!
Selo.BG е алтернативна медия за развитие на селата. Подкрепете нашите каузи и дейност!
Регионалната структура на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в Пловдив има 15 забележки по проекта на Закон за земята, предложен за обсъждане от Министерството на земеделието, храните и горите.Кои са основните сред тях, разказа пред Село Ангел Вукодинов, зърнопроизводител от гр. Съединение и председател на Контролния съвет на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив.
Според зърнопроизводителите трябва да има високи изисквания към чужденците - кандидат купувачи на земеделска земя в България: “Имаме притеснение по отношение за закупуването на земеделска земя от чужденци, съгласно изискванията на ЕС. Разбираме, че трябва да се съобразим с европейските регламенти. Ние обаче проучихме опита в Европа и се оказа, че в останалите държави - членки тази възможност не е толкова лесно изпълнима. Трябва да има определени условия, на които да се отговаря, одобрение за целта на инвестицията - наистина да бъде земеделска и най-вече да не ощетява местните структури”, посочи Вукодинов.
“Изцяло пожелателни текстове, без никаква конкретика” - така Ангел Вукодинов определи Закона за опазване на земеделското имущество, който е вкаран като глава в новия Закон за земята. “На практика е подходено несериозно към него. Вменяват се правомощия на общинската власт, които не могат да бъдат изпълнени. И опитът досега го доказва. От друга страна с лекота се приравняват наемите и арендните отношения, което също ни притеснява. С лекота е заложена и възможност за прекратяване на договори”, каза зърнопроизводителят.
Според регионалната структура на НАЗ в Пловдив “буди недоумение прословутото пренаемане. Независимо, че е предвидена клауза за пренаемане между арендатора и арендодателя или наемателя и наемодателя, за всяко такова пренаемане се изисква изричното съгласие на собственика, посочи Ангел Вукодинов.
.В преходните и заключителни разпоредби също има притеснения от страна на зърнопроизводителите, тъй като “с лекота” се правят препратки към Наказателния кодекс. “Виждаме за какви тежки престъпления в обществото няма възмездие, а с лекота да бъдеш преследват по Наказателния кодекс за това, че не си намерил даден наемодател, не ми се струва сериозно”, посочи Вукодинов.По-внимателно трябва да се разгледа и въпросът за комасацията на земите. Там буди недоумение, например възможността при влязла в сила комасация, автоматично да отпаднат всички договори, независимо от срока и вида им. Тава би създало колапс в някои производства. “Представете си, някой, ако е направил овощна градина и изведнъж да трябва да отпадне”, даде пример земеделецът.
Председателят на НАЗ Костадин Костадинов каза пред Село, че тази седмица Асоциацията ще излезе с единно становище относно Законопроекта: “Исканията ни не са нещо радикално и смятам, че са постижими. Работим по този закон от 2009 г. и знаем как е всичко на терен. Не може един чиновник на бюро, който не знае същността на нещата, да ти налага норми и правила или да залита в определена посока в защита на корпоративни интереси”, посочи Костадинов. Той допълни, че миналата седмица е проведена работна група с експерти от Земеделското министерство, които са писали закона. “Обединихме се около няколко идеи по членовете и тази седмица ще излезем с единно становище на НАЗ”.
Общественото обсъждане на законопроекта на Закон за земята продължава до 5 декември.
София Белчева, © 2019 Агро Клуб - Selo.bg