село Татул
Землище 6,106 km²
Надм. височина 319 m
Пощ. код 6835
Тел. код 03636
Имате по-актуална информация?
На 14 км. източно от Момчилград се намира едно от най- значимите тракийски светилища в Родопите. То носи името на село Татул, непосредствено до което се намират добре запазените останки датиращи от около VI в. пр.н.е.
Според научните изследвания този древен култов център е бил място за жертвоприношения към бога на Слънцето, за което подсказва и формата на най-високата част от мегалита – вдълбан полукръг наподобяващ изгряващо слънце. Най-особеното тук е, че този своеобразен саркофаг е насочен точно към Слънцето в дните на равноденствие. Тук не можем да не споменем връзката с близката пещера "Вулвата", чиито олтар-матка се "опложда" от слънчевия лъч единствено по време на есенното равноденствие, когато прониква докрай през тесния и процеп. Тези факти ни навеждат на мисълта за степента на развитие на цивилизациите живели преди нас, по същите земи, където стъпваме и ние днес.
Скалата при Татул, в която е вдълбан "саркофага", погледната от запад наподобява формата на пирамида без остър връх, към която водят запазени и до днес каменни стъпала. От двете им страни личат издълбаните дупки, където са се поставяли горящите факли. Вероятно жертвоприношенията са били извършвани при залез слънце, след което в сутринта на новия изгрев се е раждала и вярата в изкуплението.
Според последните изследвания на учените, Татул е светилище свързано с култа към Орфей, където тракийските царе са погребвани по един необичаен начин- на върха на хълма в скалната пирамида, а не както е в долината – под могили. Това е една символика показваща близката връзка със Слънцето, респективно с Бога.
Очаква се след плануваните за лятото / Юли-Август 2005/ разкопки от екипа археолози, ръководени от проф. Николай Овчаров, да се даде отговор и получи по-пълна информация за тайните, които все още крие тракийският комплекс при село Татул.
Макар и не напълно археологически проучено, древното светилище Татул привлича туристи от страната и чужбина. За съпричастността за развитие на този селски район, притежаващ богатството на тракийското културно наследство, говори изграденият нов път и паркинг в близост до тракийския храм.
Все още, нито в село Татул, нито в близките наоколо села няма развит селски туризъм и по-точно къщи, където може да се нощува. Това кара туристите да идват тук само за няколко часа или да пътуват обратно по над 50 км.