Меню

Процесите на обработване на грозде: От лозята до винената бутилка

Виното е напитка с вековна история, ценена заради своя аромат, вкус и способността да събира хората заедно. Но преди да стигне до елегантната бутилка на масата ви, гроздето преминава през завладяващ процес на преобразяване, наречен винопроизводство.

Нека се потопим в света на виното и да проследим стъпка по стъпка пътешествието на гроздето, като разгледаме и машините, които помагат на този процес:

Гроздоберът - Ръчно докосване до природата
Всичко започва с гроздобера. Това е време на радост и очакване за винопроизводителите, тъй като зрелите гроздове са кулминацията на целогодишните грижи за лозята. Традиционно гроздоберът се извършва ръчно, като внимателно се подбират само най-качествените и добре узрели плодове.



Машини: В големите лозя понякога се използват механични гроздоберачки. Тези машини разклащат лозите, което позволява на гроздовете да паднат върху транспортьор, който ги прехвърля в камион.

Пресоване - Извличане на течността

След като гроздовете са събрани, те се транспортират до избата, където започва процесът на пресоване. Целта е да се извлече сокът (must) от гроздовете, като се отстранят кожичките, семките и дръжките.

Машини: Пресата за грозде е основната машина, използвана на този етап. Тя може да бъде вертикална или хоризонтална. Вертикалната преса притиска гроздовете между плочи, докато хоризонталната преса използва въртящ се барабан, за да смачка гроздовете. Ако се чудите как изглеждат, може да разгледате тук - преси за грозде.

Магията на ферментацията - Раждането на виното
Извлеченият сок, наречен мъст, се прехвърля в резервоар за ферментация. Именно тук се случва магията. Добавят се дрожди, които превръщат захарите в алкохол и въглероден диоксид. Ферментацията е процес, който определя характера на виното, влияейки върху неговия аромат, вкус и структура.

Машини: Резервоарите за ферментация могат да бъдат изработени от неръждаема стомана, бетон или дърво. Неръждаемата стомана е най-разпространеният материал, тъй като позволява лесен контрол на температурата по време на ферментацията.



Пресоване след ферментация - Отделяне на мъртвите дрожди
След като ферментацията приключи, течността, вече вино, се отделя от твърдите вещества, останали след ферментацията (подобно на утайката).

Машини: За тази цел се използва преса за вино, която може да бъде филтърна преса или центрофуга. Филтърната преса използва филтърни пластове, за да отдели виното от твърдите вещества, докато центрофугата използва висока скорост на въртене, за да сепарира компонентите. Освен тази, може да се използва също и гроздомелачка.

Отлежаване - Виното узрява до съвършенство
След пресоването виното може да премине през процес на отлежаване. Отлежаването може да се извърши в резервоари от неръждаема стомана, но най-често се използва съхранение в дървени бъчви. Дъбът добавя на виното танини, които влияят върху неговата структура и вкус.

Машини: Дървените бъчви са традиционният съд за отлежаване на вино. Те могат да бъдат изработени от различни видове дъб, като всеки вид придава на виното специфични характеристики.



Бутилиране
След като виното е отлежало и е готово за консумация, то се бутилира. Бутилирането е процес, който трябва да се извърши с прецизност и внимание, за да се запази свежестта и качеството на виното.

Машини: Бутилиращата линия е комплекс от машини, които автоматизират процеса на бутилиране. Тя включва:
  • Машина за изплакване: Изплаква бутилките с вода или стерилен разтвор, за да се премахнат всички замърсявания.
  • Машина за пълнене: Налива точното количество вино във всяка бутилка.
  • Машина за затваряне: Затваря бутилките с корк или капачка.
  • Машина за етикетиране: Поставя етикетите на бутилките, съдържащи информация за виното, производителя и годината на производство.

След бутилирането виното може да се съхранява за известно време, преди да бъде консумирано. С течение на времето то може да продължи да се развива и да придобива още по-сложни вкусове и аромати.

Важно е да се отбележи, че това е само кратък преглед на процеса на винопроизводство. Всеки етап може да включва различни техники и технологии, в зависимост от вида на виното, предпочитанията на винопроизводителя и наличните ресурси.

    грозде  2021
    28.09.2021 г.
    16309
    Реколта от средно 1000 кг./дка. грозде отчитат стопаните в Сливенско и Карнобатско
    По-високи добиви на грозде отчитат стопаните в Сливенско в сравнение с минали години. Средният добив е около 1000 кг. от декар, съобщи пред репортер на БТА Димитър Петков, кмет на сливенското село Глушник,...
    Виж повече
    Пламен Ангелов
    24.02.2020 г.
    8776
    Пламен Ангелов, НЛВК: 550 лв. достигна себестойността на декар грозде (ВИДЕО)
    Себестойността от декар грозде за 2019 г. при някои гроздопроизводители достигна над 550 лв./дка , съобщи Пламен Ангелов, председател на Националната лозаро-винарската камара (НЛВК). Разходите по...
    Виж повече
    вино
    03.10.2019 г.
    72660
    Красимир Коев: Винарите да усвояват по-активно парите за реклама на вино! (ИНТЕРВЮ)
    10 млн. евро е бюджетът, с който може да се рекламира българското вино в чужбина. Възможност за това дава мярката Промоции в трети страни от Националната лозаро-винарска програма, като субсидирането е 80%, а...
    Виж повече
    вино
    02.10.2019 г.
    70741
    Сушата ще намали производството на вино с 20% тази година
    Няма опасност продукцията от грозде на лозарите да остане неизкупена през тази година. Това каза пред АкроКлуб директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) инж. Красимир Коев по повод...
    Виж повече
    грозде
    02.10.2019 г.
    71173
    ИАЛВ ще прилага мярка за прибиране на гроздето на зелено от 2020 г.
    По искане на лозаро-винарския бранш, Изпълнителната агенция по лозата и виното залага в Националната лозаро-винарска програма мярката за прибиране на гроздето на зелено. Това съобщи в интервю за Село...
    Виж повече
    грозде
    20.09.2019 г.
    23746
    Министър Танева помогна да се изкупи гроздето в селата около Свиленград
    В началото на кампанията по прибиране на реколтата от грозде, производителите в региона на Свиленград бяха силно притеснени от липсата на купувачи и ниските изкупни цени. Те заплашиха да блокират...
    Виж повече
    Европейската комисия одобри защитено име Гроздова ракия от Търговище
    30.11.2018 г.
    1533
    Европейската комисия одобри защитено име Гроздова ракия от Търговище
    Лозовите масиви се намират в землищата на община Търговище, а именно шест землища в селата Кралево, Дългач, Овчарово, Певец, Стража и Руец. Европейската комисия одобри защитено име Гроздова ракия от...
    Виж повече
Коментари 0

За да коментирате, е нужно да влезете